Українська правда
Экономическая правда
Публикации

Запад поделится с Украиной доходами от российских активов. Как это будет работать
14.06.2024 09:05
Когда Украина может получить первые средства, сгенерированные российскими активами и на что их можно будет использовать? (укр)

13 червня під час саміту G7, який проходить в італійській Апулії, лідери демократичного світу дійшли історичної згоди надати Україні можливість використати заморожені російські активи.

"Не європейські платники податків мають платити за шкоду, яку завдала Росія, а сама Росія", – заявила президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн, коментуючи рішення G7.

Про конфіскацію активів агресора, загальний обсяг яких оцінюється 280-300 млрд дол, поки що не йдеться. Рішення лідерів "сімки" передбачає використання на користь України майбутніх прибутків, які приноситимуть ці активи. Хоча ще кілька місяців тому навіть такий варіант виглядав нереальним.

Остаточний механізм, за допомогою якого кошти надаватимуться Україні, ще обговорюється. Головне – що принципове політичне рішення про надання коштів уже ухвалене.

Скільки грошей отримає Україна

Лідери країн G7 зазначають, що загальний обсяг наданих Україні коштів становитиме "близько 50 мільярдів доларів". Остаточна сума наразі невідома.

Напередодні ухвалення рішення лідерами G7 співрозмовники ЕП в Мінфіні та Офісі президента озвучували іншу суму – 53 млрд дол. Посол України в США Оксана Маркарова повідомила, що йдеться про цифру "до 50 мільярдів доларів".

Імовірно, остаточну суму, на яку зможе претендувати Україна, погодять робочі групи країн "сімки", а залежатиме вона, зокрема, від механізму, завдяки якому ці кошти передаватимуть.

Звідки візьмуться гроші

Механізм, на який погодилися лідери G7, назвали Extraordinary Revenue Acceleration Loans for Ukraine або ERA. З його назви зрозуміло, що кошти надаватимуть у форму кредитів (loans). Проте на практиці Україна отримуватиме від партнерів безповоротне фінансування. Як саме це працюватиме?

Заморожені російські активи продовжують генерувати доходи, оскільки більшість з них існують у формі цінних паперів. Заморожені на рахунках у бельгійському депозитарії Euroclear лише протягом 2022-2023 років вони принесли близько 5 млрд євро. Росія не може отримати ці доходи, як і доступ до самих активів, тому вони накопичуються на рахунку депозитарію.

Вдарити російськими активами по агресору. Як використати заморожені мільярди Кремля?

Раніше в ЄС лунали заяви про необхідність переказувати ці доходи напряму Україні. Однак у річному вимірі сума цих надходжень – 2,5-3 млрд дол – була б майже невідчутною для українського бюджету, якому лише у 2024 році потрібно залучити 37 млрд дол зовнішнього фінансування.

Саме тому у США вирішили скористатися фінансовим інжинірингом та надати Україні доходи від російських активів наперед. Для цього планують створити спеціальний фонд під егідою однієї з міжнародних фінансових організацій (імовірно, Світового банку). Далі країни "групи семи" та ЄС дадуть цьому фонду кредити, а погашатимуть їх майбутніми надходженнями від російських активів.

Наразі невідомо, хто саме та в яких пропорціях надаватиме кредити. Важливо, що такий механізм влаштовує більшість країн-союзників України, адже він дозволить розподілити можливі ризики недоотримання коштів від російських активів або потенційних судових позовів від агресора.

Створений фонд передаватиме гроші Україні на безповоротній основі, тому 50 млрд дол від G7 не збільшать розмір державного боргу та видатки на його обслуговування в майбутньому.

На який термін надаються кошти

Термін кредитів, які надаватимуть під гарантію доходів від заморожених російських активів, наразі невідомий. Раніше співрозмовники ЕП в Мінфіні говорили, що йдеться про 40 років. Хоча чіткого строку може й не існувати.

"Фінансування Україні обсягом до 50 мільярдів доларів буде надано за рахунок майбутніх надходжень від знерухомлених російських активів. Тобто відрахування будуть здійснюватися до повного покриття наданої суми або до конфіскації російських суверенних активів, або до взяття РФ зобов’язання про надання Україні компенсації за завдану шкоду", – зазначає Маркарова.

Загалом термін кредитів залежатиме від рівня відсоткових ставок в економіках країн-партнерів. Наразі вони перебувають на найвищому рівні за останні кілька десятиліть.

Очікується, що провідні центральні банки світу почнуть знижувати облікові ставки, що може призвести до зменшення фінансового потоку від заморожених російських активів. Зокрема, Європейський центробанк уже знизив свою ставку на 0,25 відсоткового пункту.

Коли Україна отримає гроші

Остаточний механізм та умови надання Україні коштів ще узгоджуються країнами G7. Очікується, що на це піде небагато часу.

"Раніше бракувало спільного політичного рішення "групи семи". Це питання обговорювалося і на рівні міністрів фінансів, і на рівні міністрів закордонних справ, і лідерами в Нормандії, і аж до засідання лідерів 13 червня не було фінальної згоди. Тепер, коли ця згода є, рішення буде фіналізоване досить швидко, аби кошти надійшли якомога швидше", – вважає Маркарова.

Після фіналізації механізму Україна та кредитори підпишуть договори про залучення коштів. Імовірно, окремі угоди підпишуть з адміністратором спеціального фонду – однією з міжнародних фінансових організацій.

Лідери G7 заявляють, що Україна зможе отримати гроші від ERA вже у 2024 році. Імовірно, вони надходитимуть не однією сумою, а траншами. Час та ритм їх надходження залежатиме від потреб країни та її здатності абсорбувати таке фінансування, повідомляє FT.

Якими будуть умови використання коштів

Найважливіше питання – чи існуватимуть умови щодо використання ERA. Досі західні партнери забороняли використовувати надану фінансову допомогу (кредити і гранти) на військову кампанію. Деякі партнери не дозволяли витрачати надані гроші навіть на утримання рятувальників, повідомляли ЕП співрозмовники в Мінфіні.

Це сковує оборонні можливості держави, бо навіть в умовах достатнього та ритмічного надходження зовнішнього фінансування уряд не може виділити на Сили оборони більше коштів, ніж збирає у формі податків.

Вищі податки для ФОПів та перетворення митників на слідчих. Як держава планує зібрати більше доходів у наступні шість років?

Очікується, що обмежень на використання ERA в України не буде, принаймні – щодо частини цього фінансування. За даними FT, кожен кредит, який виділятиме країна-партнер, матиме свою мету. Деякі надаватимуть на військові цілі, а деякі – не відбудову чи гуманітарні проєкти.

Наразі також невідомо, чи надаватимуть ці кошти безумовно або ж в обмін на проведення Україною реформ – так, як це роблять ЄС та МВФ. Разом з цим наявність однієї з міжнародних фінансових організацій як посередника в наданні кредиту має підвищити підзвітність витрачання коштів.

Чи зможе Україна отримати всі заморожені російські активи

Попри надання кредиту під гарантії доходів з російських активів, Україна не відмовляється від планів конфіскувати самі ці активи.

"Головна мета – конфіскація всіх російських суверенних активів. США цю мету повністю поділяють, Конгрес надав такі повноваження президенту. Враховуючи, що не всі країни знайшли для себе рішення, США запропонували зробити перший крок, і поки ми працюємо над повною конфіскацією – почати використовувати заморожені кошти на користь України", – каже Маркарова.

Щоправда, надання ERA може ускладнити конфіскацію заморожених активів та їх передавання Україні. У такому разі на бюджети країн-партнерів може лягти зобов’язання погасити борги, які мали погашатися доходами від цих активів.

Чому рішення ухвалили саме зараз

З перших днів великої війни Україна була вкрай залежною від зовнішнього фінансування. Через падіння економіки та суттєвий ріст видатків на війну згенерованих всередині країни ресурсів не вистачає для покриття всіх потреб.

В уряді та парламенті обговорюють додаткові шляхи наповнення бюджету для фінансування додаткових видатків на військову кампанію. Обсяг цих видатків до кінця 2024 року становить близько 500 млрд грн. Серед варіантів – економічне бронювання та підвищення податків – кроки, які неоднозначно та негативно сприймаються суспільством.

Міністр фінансів Сергій Марченко: На наступний рік маємо непокриту потребу від 12 до 15 мільярдів доларів

Імовірно, ERA не вирішить усіх фінансових проблем 2024 року через час, який знадобиться на остаточне погодження механізму. Проте цей інструмент точно стане рятівним колом України у 2025 році.

"Ця домовленість означає закриту потребу в фінансуванні бюджетного дефіциту і на 2025 рік (на 2024 рік уже закрита). Також це запас грошей на купівлю зброї у 2025 році, якщо з допомогою від США будуть проблеми", – вважає директор Центру економічної стратегії Гліб Вишлінський.

Проте на остаточне ухвалення рішення щодо використання російських активів на користь України впливали не лише потреби країни, що воює, а й внутрішньополітичні проблеми в країнах-союзниках.

Так, США вже повністю занурені в передвиборчу кампанію, наслідки якої в Україні сповна відчули ще наприкінці 2023 року. Від результатів виборів багато в чому залежатиме зовнішня політика ключового союзника.

Внутрішньополітична турбулентність наздогнала і європейський континент. Зокрема, парламентські вибори найближчим часом відбудуться у Великій Британії та Франції. В останній несподівану підтримку на виборах до Європарламенту здобули крайні праві сили, що симпатизують Кремлю.

Реалізація ERA дозволить Україні не хвилюватися щодо підтримки союзників – і фінансової, і оборонної. Принаймні – у 2024-2025 роках. Проте задля впевненості в більш довгостроковому майбутньому потрібно продовжувати працювати над рішенням про повну конфіскацію російських активів.


УКР | РУС
Главная | Новости | Публикации | Колонки
©2006-2015 "Экономическая правда"