Публікації |
2023-й став роком надмірної пропозиції капіталу. Це було спричинено збільшенням кількості венчурних фондів, завищеними оцінками інвесторів стартапів у сфері генеративного штучного інтелекту (ШІ) та гіперочікуваннями від провідних індустрій.
Загалом, за даними Pitchbook, через завищені оцінки та нежиттєздатні бізнес-моделі торік понад 3200 венчурних стартапів припинили свою роботу.
ЕП проаналізувала два десятки прогнозів провідних керуючих венчурними фондами щодо інвестиційного клімату в tech-індустрії у 2024 році. Ключове, в чому всі вони сходяться – інвестувати, керуючись FOMO (страхом втрачених можливостей) – погана ідея.
У поточному році венчурні фонди стануть прискіпливішими та уважнішими до життєздатності бізнес-моделей стартапів (особливо ШІ), відмовляться від інвестицій навіть з мінімальними ризиками для себе та в цілому двічі перевірятимуть, чи дійсно стартап здатен створити інноваційний продукт, чи засновники просто бажають зберігати компанію на хвилі тренду.
Прогнози взяті з публікацій TechCrunch+, Bloomberg та eSoftSkills Finance.
У 2024 році венчурні фонди обиратимуть для капіталовкладень в першу чергу стартапи у сфері штучного інтелекту та оборонних технологій, зокрема, military tech. Проаналізуємо кожний сектор детальніше.
Попри те, що штучний інтелект став одним з глобальних трендів 2023 року, інвестори не поспішатимуть робити завищені оцінки ШІ-стартапам й швидко закривати угоди.
В огляді TechCrunch+ Шейла Гулаті, керуючий директор американської інвестиційної компанії Tola Capital, вказує на наступні критерії відбору ШІ-стартапів до портфоліо: венчурні фонди мають надати своїм інвесторам інструменти захисту активів, презентувати стратегію підвищення їх ліквідності, а також гарантувати, що проєкт не порушує права інтелектуальної власності у галузі генеративного ШІ.
Саме тому стартапи у сфері ШІ мають бути готові до подвійної і прискіпливої перевірки бізнес-моделі, зокрема, життєздатності продукту. Серед сотні стартапів фонди обиратимуть той, що вже впровадив ШІ на практиці, за допомогою автоматизації, аналізу даних та персоналізованому досвіду.
При цьому продукт в короткостроковій перспективі має бути прибутковим: інвестори приділятимуть велику увагу показникам поточної прибутковості, а також прогнозуванню доходів від продукту підтвердженого фактами.
Окрім цього, інноваційний продукт компанії має бути унікальним і не порушувати права інтелектуальної власності. Останню умову може бути складно виконати, враховуючи, що у секторі ШІ оперує велика кількість подібних один до одного стартапів.
У коментарі для eSoftSkills Finance, Марк Томпсон, інвестиційний директор DEF Ventures, зазначає: "У 2024 інвестори придивлятимуться до стартапів з оборонної індустрії через геополітичну напругу, що зростає". Сектор привабить інвесторів не лише інноваціями, а й можливістю закривати глобальні державні контракти.
У 2024 році очікується висока конкурентоспроможність military tech сектору – стартапи змагатимуться між собою за капітал, запускаючи на ринок все більш інноваційні продукти. Найбільші шанси залучити кошти матимуть оборонні технології нового покоління: кібербезпека, безпілотні системи та передове озброєння.
При відборі стартапів, фонди керуватимуться перевіреними партнерськими стосунками та співпрацею кандидатів з оборонними підрядниками чи державними установами.
Окрім ШІ та military tech, венчурні фонди зацікавлять нові ринки, що стрімко зростають: блокчейн, інтернет речей (IoT), відновлювальна енергетика, біотехнології. Зокрема, перевага надаватиметься стартапам, які вирішують такі глобальні виклики як зміна клімату та дефіцит ресурсів.
Найбільше інвестори звертатимуть увагу на ті інноваційні продукти, в яких вже сформована ціннісна пропозиція, підтверджений попит на ринку та наявний потенціал для подальшого масштабування.
Керуючі венчурних фондів вважають привабливим інвестиційний клімат в технологічному секторі. Щодо інтенсивності вкладень за останні роки висловився Джордж Ізлі, керівник в Outsiders Fund: "У 2021 ми інвестували досить повільно, у 2022 – стабільно, 2023-й став роком прискорення, і у 2024-му ми не плануємо уповільнюватися".
Коментуючи тенденції оцінки стартапів у 2024 році, Джай Дас, співзасновник Sapphire Ventures, наголошує: цьогоріч інвестори усю свою увагу зосередять на аналітиці показників ефективності проєктів, в які плануватимуть капіталовкладення. Стартапи, що мають високі ризики через неефективні чи невиправдані бізнес-моделі – швидко підуть з ринку, або будуть поглинені задешево.
Через посилення умов до вибору спрямування коштів, компаніям, що знаходяться на ранніх стадіях розвитку буде складніше отримати фінансування на з раунду Series A (інвестиції у капітал стартапів, що активно зростають).
Переможцями бою за інвестиції стануть ті стартапи, що постійно змагаються за свої продукти і створюють цінність власного бізнесу.
На думку інвесторів, цьогоріч середовище для виходу на IPO буде "суперечливим" та "складним". На це впливають висока процентна ставка ФРС, геополітична криза, війни в Україні та Ізраїлі, непередбачувані вибори в США.
Джай Дас прогнозує: у разі зниження ставки ФРС, в певних технологічних стартапів є шанс провести IPO раніше, ніж очікувалось. Але ради директорів далеко не всіх компаній зможуть ухвалити рішення про вихід на біржу через високі вимоги: прибуток компанії має становити 400-500 млн дол, а темп зростання – 20%.
Тому багато технологічних стартапів відкладуть реалізацію планів про IPO, здійснять менші стратегічні придбання й уникатимуть великих угод через побоювання щодо регуляторних перешкод.
Саме через тиск антимонопольних органів зірвалась угода про злиття між Adobe та Figma, – зазначає Ед Сім, засновник та керуючий партнер в Boldstart Ventures. Це негативно вплинуло на ринок. Багато фаундерів та інвесторів тепер розуміють, як складно закрити угоди на більш ніж 1 млрд дол й вважають за краще не ризикувати.
Втім, у разі масового відкладення IPO, може пожвавитися вторинний ринок акцій, – вважає Олена Мажуга, інвестиційний директор у Flyer One Ventures. Вона наводить приклад того, як фонди на ранній стадії існування експериментують та продають частину своїх акцій в стартапах, щоб отримати прибуток та продемонструвати ліквідність своїм інвесторам.
Керуючі венчурних фондів виокремили три компанії, які є потенційними претендентами на IPO цьогоріч. Далі детальніше про кожну з них.
Фінтех-компанія Stripe на ринку вже 12 років, і останнім часом в колах інвесторів багато чуток, що вона врешті стане публічною. За даними Crunchbase, наразі вартість стартапу становить 50 млрд дол, зокрема, завдяки залученню 6,5 млрд дол у 2023 році для покриття перших витрат опціонів на акції для співробітників.
Натяк на намір Stripe вийти на біржу може критися у тому, що компанія найняла в якості CFO (фінансовий директор) Стефана Томлінсона, який раніше допоміг стати публічними компаніям Confluent та Palo Alto Neworks.
Databricks. ШІ-платформа з аналітики заснували у 2013 році. Наразі компанія має достатньо інвесторів, які готові підтримати її на приватному ринку. Стартап оцінюється у 43 млрд дол після залучення 685 млн дол у вересні 2023 року. Тоді ж Databricks придбала конкурента OpenAI, MosaicML, за 1,3 млрд дол.
Експерти позитивно оцінюють шанси Databricks на IPO у 2024 році, не лише через фінансову стабільність та позитивну репутацію, але й через високу зацікавленість інвесторів до компаній, що створюють продукти на основі ШІ та мають перевірені бізнес-моделі.
Shein. Китайський fashion-рітейлер вже залучив близько 4,1 млрд дол від провідних інвестиційних фондів, зокрема – Sequoia Capital China, Tiger Global Management і General Atlantic. Crunchbase повідомляє, що в листопаді 2023 року стартап конфіденційно подав заявку на IPO у 2024-му в США.
Shein – один з піонерів нового тренду "швидкої моди". У 2022 році продажі компанії сягнули 23 млрд дол, і у тому ж році її частка на ринку становила майже 20%. Експерти прогнозують: якщо Shein розмістить акції у 2024-му, вона стане найбільшою китайською компанією на американській біржі, і проторує шлях для інших китайських стартапів.
Термін "чудова сімка" розробив аналітик Bank of America, Майкл Хартнетт у 2023 році. На той час він позначив так сімку компаній з особливо високим рівнем прибутковості: Microsoft, Amazon, Meta, Apple, материнську компанію Google Alphabet, Nvidia і Tesla.
Що очікує на "чудову сімку" у 2024 році? Схоже, деяким компаніям у списку доведеться поступитися місцем. Онлайн-видання Investors повідомляє, що акції компанії Уоррена Баффета Berkshire Hathaway можуть підскочити більше ніж на 12% протягом наступних 12 місяців.
У разі, якщо цей прогноз справдиться, компанія збільшить свою ринкову вартість на 94,9 млрд дол і перевищить Meta на 61,1 млрд дол. Отже, на думку аналітиків, Berkshire Баффета витіснить Meta з рейтингу "чудової сімки".
Окрім Meta, під загрозою опинилася й Tesla Ілона Маска. Прогнозується, що акції приватної нафтової корпорації Exxon Mobil злетять більше ніж на 24%, що приплюсує до ринкової вартість компанії 104 млрд дол.
Таким чином, Exxon Mobil позбавить місце у "чудовій сімці" виробника електрокарів Tesla. Акції компанії Маска впали на 1,4%, і її ринкова вартість понизилася на 42,7 млрд дол.
Інші п’ять учасників "чудової сімки" поки що не втратять місця у рейтингу, вважають аналітики. При цьому лідером серед них за ринковою вартістю стане Nvidia. Очікується, що акції виробника графічних процесорів підвищаться на майже на 33%, і вартість компанії підскочить на 400 млрд дол. Потенційно це додасть 9,8% до ринкової вартості індексу S&P 500.
Венчурні капіталісти прогнозують, що гіперочікування ринку від таких індустрій, як deep tech, ШІ, кліматичні та оборонні технології, можуть бути невиправданими. Наприклад, генеральний партнер Fiat Ventures, Дрю Гловер, називає 2024-й "роком смерті ШІ".
Зокрема, у 2024 році очікується великий процент закриття стартапів у сфері генеративного штучного інтелекту, які збирали капітал за завищеними оцінками через хайп навколо індустрії. Причина у тому, що вони не мали реального доходу та життєздатної бізнес-моделі.
Утім, і для них знайдеться вихід, – коментує Сайлеш Рамакрішнан, керівний партнер і співзасновник в Rocketship.vc. Ці стартапи мають переосмислити цінність свого бізнесу та скоротити витрати, щоб дати собі час для "півоту" (рivot – "віраж", "обертання") – зміни напрямку руху стартапу, що включає трансформацію його бізнес-моделі та growth-стратегії з метою зберегти життєздатність компанії.
Щодо кліматичних технологій, деякі інвестори вважають, що індустрія втрачає бізнесовість та стає все більш політизованою. Багато "зелених" меседжів можуть використовуватися стартапами в якості омани, щоб зробити свій продукт більш привабливим для капіталу.
Марен Беннон, співзасновниця і керуюча партнерка в January Ventures, вважає, що це підриває довіру до індустрії загалом.