Українська правда
Економічна правда
Публікації

Рахунок на 8 мільярдів. Нащо ДФС оштрафувала Коболєва і "Нафтогаз"
05.03.2018 09:15
Податківці просять голову "Нафтогаз України" Андрія Коболєва заплатити 8,3 мільярда гривень штрафу. ЕП пояснює, в чому суть податкової суперечки, і якими є неофіційні причини появи цієї вимоги саме зараз.

Минулого тижня Державна фіскальна служба виписала штраф на ім'я голови правління НАК "Нафтогаз України" Андрія Коболєва на суму 8,3 млрд грн.

Сталося це в критичний період: одразу після перемоги "Нафтогазу" над "Газпромом" в Стокгольмському арбітражі та в день засідання РНБО з питань енергетичної безпеки. В цей день Росія фактично заявила, що не буде виконувати рішення Стокгольмського арбітражу та спробувала спровокувати енергетичну кризу в Україні, знизивши тиск подачі газу.

За офіційною версією, штраф був виписаний через те, що "Нафтогаз" не надав потрібний пакет документів для розмитнення поставок російського газу у 2015 році, порушивши таким чином митні правила.

Проте, за словами співрозмовників ЕП в уряді, існує ще одна версія — політична.

Нібито, прем'єр Володимир Гройсман, який уже давно конфліктує з Коболєвим, "підключив" ДФС як додатковий інструмент в боротьбі з головою "Нафтогаза" за контроль над фінансовими потоками НАКа. А мета штрафу, буцімто, щоб  "зіпсувати свято" газової перемоги.

Чи є об'єктивні причини для виписування мільярдних штрафів "Нафтогазу" та його керівнику, в чому саме його звинувачує ДФС, і чим може закінчитися податкова суперечка, з'ясовувала ЕП.  

Привітали з перемогою

Перемога НАК "Нафтогаз України" в Стокгольмському арбітражі з подальшим вирішенням критичної ситуації з дефіцитом газу посилила політичні позиції Андрія Коболєва, загострила його конфлікт з прем‘єр-міністром та політично зблизила з президентом.

В публічній площині це виглядало так: Коболєв та президент обмінювались заявами про перемогу та взаємну підтримку.

Прем'єр також привітав голову "Нафтогазу", одночасно дорікнувши йому за несплачені дивіденди та за зволікання із реформою НАКу, яка передбачає розділення діяльності держкомпанії.

"Тепер Нафтогаз може здійснити відкладений перерахунок до державного бюджету своїх прибутків за минулий рік. Рішення Стокгольму також прибирає останні перешкоди для демонополізації газового ринку, яка останнім часом дещо гальмувалась", — написав прем’єр на своїй сторінці в Фейсбуці 1 березня.

В цей же день Коболєв отримав повідомлення від ДФС про штраф на суму 8,3 млрд грн, який йому виставив керівник Енергетичної митниці ДФС Ігор Піковський.

В неформальних розмовах у стінах Кабміну це рішення отримало політичне пояснення: посаду в.о. голови ДФС займає соратник Гройсмана Мирослав Продан і прем'єр підключив його до свого протистояння  

Голові "Нафтогазу" в цій ситуації підставив плече президент Петро Порошенко.

"Під час засідання РНБО щодо енергетичної безпеки держави було підняте питання щодо штрафів "Нафтогазу". Президент звернувся до генерального прокурора і в.о. голови ДФС перевірити обґрунтованість претензій фіскальної служби", — заявив напередодні речник Петра Порошенка Святослав Цеголко.

Керівник ДФС Мирослав Продан, у свою чергу, будь-якої конкретики щодо справи Коболєва уникає. Від розмови з ЕП він відмовився і підкреслив, що усе написав на своїй сторінці в Фейсбуці і "нічого нового поки немає". 

У соцмережі він спершу пообіцяв "розібратися", а потім "дати правову оцінку всім рішенням, які були прийняті по цій справі".

"Якщо допущені якісь зловживання, ми на цей факт відреагуємо", — написав в.о. голови ДФС.

Водночас, ЕП вдалося ознайомитися з протокольними рішеннями ДФС по справі Коболєва, датованими ще квітнем 2017 року, а також внутрішньою  перепискою ДФС більш пізніх періодів. Документи свідчать, що коло обізнаних у "справі Коболєва" працівників ДФС було великим, у тому числі, це були представники з офісу великих платників ДФС та Енергетичної митниці.

Тож позиція в.о. голови ДФС виглядає дивною: спір Коболєва і ДФС триває майже рік, ним займається не менше десятка податківців, але лише після того, як ДФС оштрафувала голову НАКу на 8,3 млрд грн, Продан обіцяє розібратися і з'ясувати правові підстави.

За що штраф

9 жовтня 2015 року "Нафтогаз України" та ПАТ "Газпром" уклали доповнення до контракту купівлі–продажу природного газу у 2009–2019 роках. Це доповнення передбачало здійснення поставок газу в осінньо–зимовий період 2015–2016 років.

"Нафтогаз України" оформив відповідні періодичні митні декларації на поставки газу у жовтні та листопаді 2015 року.

В жовтні 2015 року через митний кордон України було переміщено 2 млрд куб м., в листопаді — 0,388 млрд куб. російського газу.

НАК не надав Енергетичній митниці повний пакет документів для їх розмитнення тому що, як аргументує компанія, цей газ "зайшов" в Україну через  окуповану територію Донбасу, яку центральна влада в Києві не контролює.

З 1 січня імпортні операції НАКу оподатковуються ПДВ. Митний Кодекс передбачає, що у випадку несплати митних зобов'язань сума штрафу складає 300% несплачених платежів — з двох поставок сумарно це вищезгадані 8,3 млрд грн.

Пояснення прес-служби НАК "Нафтогаз України"

При узгодженні двосторонніх актів за результатами поставок у вказаний період ПАТ "Газпром" наполягав на факті надходження газу з Російської Федерації в тимчасово неконтрольовані ОРДЛО через газовимірювальні станції (ГВС) Прохоровка та Платово.

На вказаних ГВС відсутні представники українського оператора газотранспортої системи, тому "Нафтогаз України" позбавлений можливості контролювати надходження, розподіл та споживання газу на зазначених територіях.

Українська сторона підготувала двосторонні акти без врахування поставок через ГВС Прохоровка та Платово, але ПАТ "Газпром" відмовився від їх підписання, натомість надавши варіант з врахуванням обсягів, поставлених на тимчасово неконтрольовані території.

Через 15 днів після закінчення відповідних періодів переміщення НАК надав до Енергетичної митниці додаткові декларації та пакети наявних документів. Розглянувши їх, Енергетична митниця оформила картки відмови, в яких зокрема вказано, що здійснення митного оформлення неможливе без надання повного пакету документів, в тому числі актів, підписаних двома сторонами контракту.

З того часу позиції "Нафтогазу" та "Газпрому" стосовно викладеної проблеми залишаються незмінними: не було підписано жодного нового документа, який дозволив би виконати вимоги Енергетичної митниці.

Внаслідок цього, починаючи з листопада 2015 року, на виконання вимог пункту 2 статті 263 Митного кодексу, "Нафтогаз України" кожні 10 робочих днів подає в Енергетичну митницю незмінні декларацію та пакет документів, але знову отримує картки відмови (за вказаний період їх оформлено близько 70).

За цей час вимоги митниці щодо надання повного пакету документів не змінювалися. Оскільки на сьогодні підписані двосторонні акти, як і раніше, відсутні, нові підстави та обставини для завершення митного оформлення не з’явилися.

Позиція Енергетичної митниці ДФС зовсім інша.

"Ми почали нараховувати НАК "Нафтогаз України" податкові зобов’язання одразу з моменту їх виникнення — з січня 2017 року. Переговори щодо погашення цього боргу тягнуться з березня минулого року", - розповів ЕП керівник Енергетичної митниці України Ігор Піковський.

За його словами, наклавши на НАК "Нафтогаз України" штраф на підставі несплачених компанією митних платежів, податківці виконали юридичну дію, яка, на їх думку, відповідає нормам законодавства. "Санкції застосовуються до НАК "Нафтогаз України", як юридичної особи, а не персонально до Андрія Коболєва", — зазначив Піковський.

Також він говорить про те, що в штрафних санкціях немає поставок на окуповану територію.

"В листі "Укртрансгазу" до Енергетичної митниці чітко написано — що у них немає інформації по поставкам на окуповану територію з Платово та Прохорівки. Ми ці обсяги газу і не враховували. Ми порахували митні зобов’язання і санкції по тим об’ємам, які вони самі нам вказали", — говорить Ігор Піковський.

Згаданий лист "Укртрансгазу" є у розпорядженні ЕП. Він датований 4 вересня 2017 року.

У ньому йдеться про те, що у жовтні та листопаді 2015 року український кордон перетнуло 2 млрд куб м і 0,388 млрд куб м російського газу.

"В ПАТ "Укртрансгаз" відсутня інформація про надходження природного газу через газовимірювальні станції Прохоровка та Платово, оскільки частина газопроводів, розташованих за цими ГВС, знаходиться на тимчасово неконтрольованих територіях", — пише "Укртрансгаз".

За словами Піковського, "Нафтогаз" міг вийти із ситуації і надати складську довідку перевізника (в ній вказується перелік товарів, які перебувають на складі) замість акту прийому-передачі товару. Вона є достатньою підставою для митного оформлення. Але "Нафтогаз" цю довідку не надав.

Ще один можливий варіант розвитку подій, говорить Піковський, НАК міг звернутися за розстрочкою зі сплати митних платежів, але таких звернень також не було.

Жодним з цих варіантів Андрій Коболєв скористатися не планує.

"НАК "Нафтогаз України" збирається оскаржувати рішення про застосування штрафів у суді і оминути етап розгляду в Державній фіскальній службі", — відповіли ЕП в прес-службі "Нафтогазу".


УКР | РУС
Головна | Новини | Публікації | Колонки
©2006-2015 "Економічна правда"