Українська правда
Економічна правда
Публікації

Онлайн-карта: Як працює українська енергетика
14.07.2017 16:30
В Україні презентували онлайн-карту, яка допомагає зрозуміти, через чиї руки йде електрика до входу в будинок, який шлях проходить газ до того, як потрапити в газову плиту, як пальне потрапляє до вашої АЗС та багато іншого.

14 липня в Києві представили онлайн-карту, яка дає можливість зрозуміти, як працює український енергетичний сектор.

Її автори вирішили зібрати на одній інтернет-платформі максимальну кількість даних про усі галузі паливно-енергетичного комплексу.

За словами розробників карти, вона повинна наочно показати, яка інформація в енергосекторі є доступною, а над розкриттям якої ще треба працювати.

Матеріали карти розбиті на чотири галузі: електроенергія, тепло, газ та нафтопродукти.

натиснути для збільшення

"Розміщені дані будуть регулярно оновлюватися", - розповідає керівник програми DiXi Group Роман Ніцовіч.

За допомогою карти кожен споживач може дізнатися:

По-перше, через чиї руки проходить електрика до входу в будинок.

По-друге, який шлях проходить газ до того як потрапити в газову плиту.

По-третє, яку відстань проходить тепло до того, як нагріти батареї у кімнаті.

По-четверте, як пальне потрапляє до вашої АЗС.

"Мова йде про інформацію, яка поки недоступна в машиночитному форматі, або у відкритих реєстрах", - пояснює Ніцовіч.

Складові карти включають чотири рівні інформації. Перший – ознайомчий, містить загальну інформацію; другий – база зібраних даних; третій рівень – база дотичних до теми розслідувань, і останній – "чорні скрині" (галузі ПЕК, які містять найбільшу кількість тіньових схем або прихованих даних).

Розробники планують регулярно оновлювати карту завдяки новим журналістським розслідуванням, експертним висновкам та комунікації з аудиторією.

Президент DiXi Group Олена Павленко пояснює важливість інформації з онлайн-карти для суспільства: "Для журналістів ця інформація може бути важливою для того щоб побачити зв’язки між різними компаніями, між різними гравцями під час підготовки розслідувань".

"Для споживачів це також можливість розібратися, як взагалі формується той чи інший енергетичний продукт, який вони споживають. Хто туди залучений, як ця ціна утворюється, і спробувати бути більш професійними у своїх комунікаціях з енергетичними компаніями", - додає вона.

Розробники також додали до карти базу даних журналістських розслідувань за останні 5 років.

Переходячи різними розділами можна побачити, до яких сфер є найбільше претензій або питань.

"Для прикладу можна подивитися на питання оптового ринку вугілля. Там є 17 розслідувань, багато з яких стосуються питання "Роттердам+", - розповідає Ніцовіч.

Останній розділ карти – "чорні скрині". Так розробники карти називають ті ситуації, або сфери в енергоринку, де інформації бракує, вона відсутня в публічному доступі, і неможливо зрозуміти що ж у цій сфері відбувається.

Наприклад, у видобутку газу є багато питань щодо прозорості під час залучення інвесторів.

"Ми спочатку ці "чорні скрині" ідентифікували, ми їх описали, і наша робота також спрямована на те, щоб їх відкрити. Ми їх відкриваємо через співпрацю з журналістами, через розслідування та співпрацю з держорганами", - додає Ніцовіч.

Розробники відзначають, що левову частину їх часу займає процес підготовки даних.

За словами координатора житлових програм Громадянської мережі "Опора" Тетяни Бойко, десь 90% зусиль витрачається на те, щоб здобути інформацію.

"Але наразі не все так погано. Кілька років тому більшість даних взагалі було неможливо дістати. Все крім того, що стосується розміру тарифу, вважалося комерційною інформацією і частіше за все ми отримували відмову", - відзначає вона.

Величезний прорив у напрямку прозорості зробили закони про доступ до публічної інформації, про прозорість у сфері тарифоутворення та закон про НКРЕ.

"На підставі цих законів ми отримали право вимагати всі ці дані. Взагалі сказати, що вони мають бути публічними", - каже Бойко.

На відсутність достатнього доступу до даних скаржиться й експерт в галузі енергетики Андрій Перевертаєв.

Він відзначив, що в рамках карти хотів створити певний калькулятор, який повинен показувати як ціна на електроенергію від споживача розділяється по всіх сегментах: скільки йде на дотації, олігархам, "Енергоринку" тощо.

"Але відсутність даних поки не дає можливості цей калькулятор зробити корисним в тому вигляді, в якому б хотілося. Сподіваюся, що з часом ми ситуацію змінимо і зможемо дійсно цю інформацію відкрити і зробити доступною для споживачів", - каже експерт.

"Зараз це не є якоюсь комерційною таємницею, це просто небажання наших колег з енергетичної галузі відкривати цю інформацію", - додав Перевертаєв.

Бойко розповідає, що ідеально було б, якби люди могли знаходити просту і зрозумілу інформацію на сайтах НКРЕ, органів місцевого самоврядування, виробників та постачальників комунальних послуг.

"Очевидно, що певний прогрес за останні два роки є тому що частина інформації почала оприлюднюватися. Почали оприлюднюватися інвестиційні програми, розрахунки до формування тарифів, єдине чого немає в публічному просторі – звітів", - заявляє вона.

Також, відзначає Бойко, частина показників є агрегованими. Тобто це не є дані, з якими нормально можуть працювати аналітики.

За словами експерта Інституту управління ресурсами (NRGI) Роба Пітмана, дві важливі речі, які дає карта, – це прозорість та поінформованість громадян, які матимуть можливість та спроможність користуватися інформацією про український енергосектор.

"Ми будемо й далі наповнювати цю карту. З іншого боку ми кажемо, що це тільки бета-версія і запрошуємо до співпраці всіх небайдужих, хто знає де знаходяться ті чи інші дані та як їх можна здобути", - підсумував Ніцовіч.

Карта розроблена експертами аналітичного центру DiXi Group в рамках проекту USAID "Прозора енергетика".


УКР | РУС
Головна | Новини | Публікації | Колонки
©2006-2015 "Економічна правда"